piątek, 28 listopada 2014

Circle II Circle "Live at Wacken" (recenzja)

Przeszło dwa lata temu w składzie festiwalu Wacken Open Air znalazło się miejsce dla amerykańskiego zespołu z pogranicza prog n' heavy Circle II Circle. Kapela wiedziona głosem Zachary'ego Stevensa znalazła się na mało prestiżowej scenie Bullhead City Circus dając zarazem przeciętny koncert. Jego zapis audio ukazał się niedawno na płycie jako oficjalny bootleg zatytułowany "Live at Wacken".

W rzeczywistości fragment owego występu Circle II Circle - trzy spośród ośmiu zagranych utworów - można było zobaczyć na ubiegłorocznym DVD z festiwalu pt. "Live at Wacken 2012". Oficjalne wydawnictwo cechowało się dobrą jakością dźwięku, czego nie można powiedzieć o krążku "Live at Wacken". Brzmienie ośmiu utworów zaprezentowanych na tej płycie pozostawia wiele do życzenia i sprawia wrażenie jakby muzycy Circle II Circle wystąpili w garażu,a nie na cenionym europejskim festiwalu. Gorzej, że za nierównym soundem w tym materiale poszło też przeciętne wykonanie. Kapela nie przyłożyła się specjalnie do zagrania kolejnych numerów podchodząc do sprawy bardzo standardowo i nieporywająco. 

Osoby zainteresowane twórczością Circle II Circle szybko zorientują się, że oficjalny bootleg "Live at Wacken" nie zawiera ani jednego oryginalnego nagrania z repertuaru kapeli. Okazuje się bowiem, że podczas koncertu  muzycy Circle II Circle zagrali wyłącznie utwory byłej kapeli Zachary'ego Stevensa, czyli Savatage. Poza tym set rozpisany na osiem kompozycji zawiera wyłącznie numery z albumu "The Wake of Magellan" z 1997 roku, będącego ostatnim materiałem Savatage, na którym zaśpiewał Stevens. Z perspektywy fana Circle II Circle całość materiału wywołuje więc duży niesmak. Tym bardziej, że cena krążka nie należy do najniższych, a jego wydanie można określić jako półprofesjonalne.

Nieprzyjemny obraz płynący z wrażeń nad "Live at Wacken" dopełnia fakt, że koncert Circle II Circle był zagrany, gdy kapela miała już w planach wydanie nowego albumu studyjnego. Krążek pt. "Seasons Will Fall" ukazał się niecałe pół roku od występu Circle II Circle na Wacken Open Air. Dlaczego więc zespół z Tampy nie zagrał choćby fragmentu nadchodzącego materiału? Inne pytania można mnożyć, ale bezsprzeczna pozostaje odpowiedź, że płyta "Live at Wacken" będzie czarnym punktem w dyskografii kapeli. Lepiej było nie udzielać temu bootlegowi statusu oficjalnego...

Ocena: 4/10 

O albumie w skrócie...

Tracklista:
1. The Ocean/Welcome    
2. Turns to Me        
3. Morning Sun    
4. Complaint in the System         
5. The Wake of Magellan        
6. Anymore        
7. The Hourglass    
8. Blackjack Guillotine  


Rok wydania:
2014
  
Kraj: 
USA

Produkcja:
Circle II Circle

Dystrybucja:
earMUSIC

Gatunek:
Metal Progresywny
Podsumowując: "Osoby zainteresowane twórczością Circle II Circle szybko zorientują się, że oficjalny bootleg <<Live at Wacken>> nie zawiera ani jednego oryginalnego nagrania z repertuaru kapeli"

Konrad Zola

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz